Devyni

Devyni

Šis rytas išaušo, kaip begalė kitų rytų. Bet sėdus prie darbų akys užkliuvo už el. laiško – sveikinimo. Komercinis portalas, renkantis duomenis apie verslo subjektus atsiuntė sveikinimą. Šiandien suėjo 9 metai, mūsų šeimyniniam verslui, UAB, įmonei kurią įkūrėme kartu su vyru. Daug tai ar mažai – sunku spręsti. Žmonės mėgstantys statistiką teigia, kad jei įmonė įveikia pirmuosius metus, tai tikėtina, kad ji veiks dar tris. Kai išgyvena tuos tris, tuomet reiškia, kad sulauks ir penktojo gimtadienio. O suėjus veiklos penkmečiui – jau galima laukt ir dešimtojo gimtadienio. Folkloro dainose dainuojama „devyni metai – ne viena diena“. Taip, tikrai laiko tarpas buvo ne trumpas. Buvo visko, daug žmonių sutikome, daug darbų nudirbome, išmokome daug pamokų, sukūrėme darbo vietų. Optimistai pastebėtų mūsų laimėjimus, pesimistai – ne tokius sėkmingus projektus. Tačiau išgyvenome, nežiūrint to, kad mūsų gimtojoje valstybėje įstatymai keičiasi greičiau nei vėjo kryptis, darbo kodeksas vis dar skatina žmones „ieškotis šiltos vietelės biudžetinėje įstaigoje“ užuot kūrus verslą, o darbuotojas nors ir ginamas visokių įmantrių įstatyminių ir poįstatyminių aktų vis tiek liks kvailio vietoje, jei darbdavys – didelis koncernas, ar stambi įmonė, ir priešingai, jei įmonė nedidelė, keletas samdomų žmonių paspekuliavę savo teisėmis vis dar gali ją nesunkiai uždaryti.

Užsienio kapitalo įmonės vis dar trūkčioja pečiais investuodami Lietuvoje. Mes gi – pavydžiai dairomės į kaimynus, kodėl jiems viskas sekas geriau ir lengviau. Taip, senos patarlės sako, kad visada kaimyno žolė žalesnė. Kodėl Estijoje, taip skatinamas smulkusis verslas ir minimalus atlyginimas seniai ir be skandalų artėja prie Europos vidurkio. O mūsų šalyje, kaip tam senam tarybiniam animaciniam filmuke apie pažaduką, vis iš naujo kuriamos „gražios ateities vizijos“, kurios skamba maždaug „o dabar bus taip“. Verslo gigantai šūkauja „netrukdykite mums dirbti“ ir užuot laikęsi įstatymų, mieliau moka baudas už jų nesilaikymą, o smulkios įmonės išleidę į motinystės atostogas didesniąją dalį savo turimų darbuotojų sulaukia tikrintojų ir sankcijų.

Tebūnie. Skųstis lengviausia. Tad užuot dejavus ir vertinus aplinkybes, ar analizavus istoriją – žiūriu į priekį, puolu prie darbų ir priimu sveikinimus.